Kochamy gory  i wiemy , ze pojawia się coraz więcej amatorów tego typu spędzania wolnego czasu . Niestety , wraz z nimi pojawia się problem śmiecenia w górach.Zbrodni na górskim środowisku dopuszczają się przede wszystkim ludzie, którzy z jakichś powodów nie przyswoili sobie właściwych wzorców zachowań i nie liczą się z innymi, ale za te mniejsze wykroczenia odpowiadają także tzw. prawdziwi turyści. Może dochodzić do tego zupełnie nieświadomie: przez roztargnienie lub niedoinformowanie (w końcu nie zawsze wiemy, co zrobić, żeby być bardziej eko). Dlatego nasze przejście będzie tez szkołą dla nas i dla naszych czytelników  jak sobie poradzić by środowisko naturalne nie ucierpiało z powodu naszej obecności.

Oto co zamierzamy zrobić :

 

1. Zabierzemy ze sobą butelki wielokrotnego użytku, które się dobrze składają

2. Filtr do wody, który pozwoli nam zaspokoić pragnienie bezpośrednio z napotykanych cieków wodnych

 

 

3. Saperka na „miny”, czyli rozwiązanie „śmierdzących problemów

 

 

 

4. Do higieny codziennej ( lub prawie codziennej J ) będziemy używając nieszkodliwego dla środowiska mydła. Niezawierającego  fosforanów, biodegradowalnego szamponu.

 

  

 

4. Wykorzystamy też jedną z dostępnym w internacie receptur na ekologiczną pastę do zębów i szczoteczki bambusowe

 

 

5. Zabierzemy ze sobą specjalne mydło do odzieży, które nie tylko jest ekologiczne (nie zawiera fosforanów), ale także umożliwia pranie naszych ubrań również w zimnej wodzie.

 

 

6. Myślimy tez o specjalnej misce w której będziemy mogły dokonać ablucji i wyprać co nieco.

 

 

7. Oczywiście, mamy zamiar wziąć ze sobą taki rodzaj ubrania, które nie wymaga częstego prania – bielizna i koszulki z merynosa

 

 

 

8. Oczywiście, że potrzebujemy kuchenkę turystyczną. Wybierzemy jednak sprzęt o najmniejszym apetycie na gaz lub turystyczne panele słoneczne.

 

9. Spożywając posiłki będziemy używając miseczkę i kubeczków sylikonowych wielokrotnego użytku oraz łyżko-widelców.

 

 

10. Oczywiście wszystkie śmieci nie biodegradowalne zabieramy ze sobą w specjalnych worach , które opróżnimy  w miejscach do tego przeznaczonych ( czyli jeśli zejdziemy do wioski lub schroniskach )

 

 

 

 

 

To są nasze pomysły i patenty na ekologiczne przejście po górach . jeśli macie inne pomysły i rozwiązania zapraszamy do komentarzy .

 

 

Ekologiczny projekt towarzyszący przedsięwzięciu „ A kuku, baby na Łuku”

09 stycznia 2020

LukKarpat.pl

  1. pl
  2. en
  3. de
  4. uk
  5. ru

Copyright LukKarpat.pl  2019